Odpowiedzialność wspólników w spółce komandytowej
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Istotą funkcjonowania spółki komandytowej jest ograniczona odpowiedzialność komandytariusza. Charakter spółki pozwala na różnicowanie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Komplementariusz co do zasady odpowiada w sposób nieograniczony, zaś komandytariusz może swoją odpowiedzialność ograniczyć.
1. Odpowiedzialność komandytariusza do sumy komandytowej
Główną zaletą prowadzenia spółki komandytowej, jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólnika będącego komandytariuszem. Ograniczenie to jest uzależnione od wysokości tzw. sumy komandytowej, czyli od wysokości kwoty określonej w umowie spółki, która dla poszczególnych komandytariuszy stanowi górną granicę odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Przypadki, w których komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do pełnej wysokości sumy komandytowej, należą do rzadkości. Nie można jednak zapominać, że odpowiedzialność ta dotyczy zarówno majątku teraźniejszego, jak i przyszłego. Wierzyciel po przeprowadzeniu bezskutecznej egzekucji z majątku spółki, może dochodzić zaspokojenia z majątku osobistego komandytariusza, a nie tylko jego wkładów do spółki. Wierzyciel nie zaspokoi się tym samym w pełni z majątku osobistego komandytariusza w drodze egzekucji osobistej, solidarnej, bezpośredniej i subsydiarnej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta